Wanna pay in cash or by card? Myslím, že ľudia narodení po páde Železnej opony majú málokedy vo vreckách a v peňaženkách nejaký cash, kde sa len dá platia kartou. A tu sa dostávame k ústrednej téme môjho článku. V Českej republike, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku a ani Nemecku nebol s mojou Visa Card problém, ale napríklad také Holandsko preferuje Master Card a Maestro a s Visou ma hladnú poslali preč alebo po hotovosť, ktorú som ako správny príslušník Generácie Y nemala.
V čom je teda rozdiel medzi Visou a Master Card keď v princípe ide o to isté, o prostriedok, vďaka ktorému vieme využívať naše vlastné peniaze.
Najskôr trochu nahliadnime do zákulisia platieb kartou. V hre je niekoľko hráčov. Prvým je majiteľ karty (kreditnej alebo debetnej), ktorý má svoje finančné prostriedky uložené na účte v banke, ktorá mu danú kartu vydá. Druhým hráčom je obchodník, ktorý prijíma platby kartou. Obchodné banky alebo banky, v ktorých majú obchodníci účty umožňujú podnikateľom prijímať platby kartami. Spracovatelia platieb (v angličtine payment processors) sú spoločnosti, ktoré ako názov napovedá spracúvajú platby kartami. Sú takým spojivkom v celej spletitej hre. Banky, ktoré majiteľom vydávajú karty sú finančné inštitúcie, ktoré ďalej spolupracujú so sieťou kreditných kariet (card associations) ako posledným hráčom v platobnej hre s našimi peniazmi.
Tu sa teda dostávame k veľkolepej sieti kariet. Vo veľkých kreslách z mincí a bankoviek sedia štyri spoločnosti, ktoré ovládajú túto sieť. Sú to Visa a MasterCard a pre nás Európanov nepoznaný American Express a Discover. Aj keď nám určite tie logá posledných dvoch spoločností niečo povedia (najmä z amerických filmov) na starom kontinente sa nepoužívajú. Avšak na pomyselnom tróne v globálnom meradle sedí Visa.
Visa ani MasterCard nevydávajú priamo karty so svojimi logami, ale vďaka zmluvným vzťahom s bankami sa práve prostredníctvom bánk dostávajú karty do obehu. Obe sú veľmi bezpečné a spoľahlivé a ponúkajú ďalšie výhody najmä ochranu finančných prostriedkov.
Obe ponúkajú zákazníkom rôzne výhody na základe toho koľko mesačne míňajú. Medzi základnými – štandardnými balíčkami Visy alebo MasterCard nie je prakticky žiadny veľký rozdiel. Visa viac chráni peniažky a je akceptovaná väčšinou obchodníkov, MasterCard však svojím klientom prináša aj nejaké výhody a je preferovanejšia štátmi.
VISA
Visa je na trhu v troch úrovniach – Traditional/Standard (v rámci ktorej je úroveň klasická, zlatá a platinová) potom Signature a Infinite.
Všetky prinášajú klientovi približne takú istú mieru ochranu, napríklad politika nulovej zodpovednosti. Visa Signature a Infinite ponúkajú okrem už spomínanej ochrany aj náhradu za stratenú batožinu a meškanie cesty, prístup do letiskového salónika. Väčší výber luxusnejších hotelov. Toto je myslím možné asi skôr v USA ako u nás.
MASTERCARD
MasterCard je tiež v troch úrovniach, tie sú Standard, World a Wordl Elite. Standard je porovnateľný s rovnomennou službou od Visy, väčšie rozdiely nastávajú pri vyšších úrovniach. MasterCard World a World Elite poskytujú ešte väčší výber luxusnejších hotelov, poistenie peňaženky, taktiež poistenie online nákupu. Vďaka týmto kartám majú majitelia prístup do salónikov na viac ako 600 letiskách na svete. Okrem toho má MasterCard aj program Priceless Cities, ktorý zahrňuje prístup k úžasným zážitkom v mestách na celom svete.
Takže aký je záver? Prečo ma vtedy v Holandsku s Visou odmietli bolo len rozhodnutie obchodníka, keďže máme demokraciu a možnosť výberu. Avšak keď raz budem bohatá určite zvolím MasterCard.