Pod pojmom informačné technológie môžeme rozumieť množstvo vecí. Zaujímavé je, že postupom času ich použitie v rôznych formách rastie, a my tak máme viac možností, ako zapojiť IT do každodenného života, než predtým. Kedysi sme boli radi, keď sme mohli pracovať s telefónmi a ako žiaci sme sa pretekali v tom, kto bude mať lepší telefón s lepšími funkciami. Dnes už máme telefóny takmer na úrovni plnohodnotných počítačov, o čom som už od malička sníval. Vždy som si predstavoval, že hoc práve nemám prístup k počítaču, budem môcť vytiahnuť z vrecka svoj telefón a urobím presne to isté, čo na počítači. Samozrejme, časom sme zistili, že by to aj šlo, avšak veľkosť ovládacích prvkov a displejov nám nedovoľuje robiť to tak efektívne, ako na plnohodnotných zariadeniach. Je pravdou, že v tejto predstave budúcnosti som na svojom Sony Ericssone w200i minul celý svoj kredit na browsovanie internetu v mojom prvom internetovo schopnom zariadení ale poviem vám, vtedy som videl ten potenciál vývinu asi najviac. Potom to už šlo rýchlo. Nastúpil android, iOS, a my sme sa dostávali k realizácií.

Aký je momentálny stav ? Máme rôzne zariadenia, s ktorými každodenne pracujeme a naučili sme sa s nimi žiť. Mobil už do veľkej miery nahradil chatovanie na počítačoch, môžeme volať cez internet a nezastaví nás ani korona pred pracovnými povinnosťami. Na tablete si môžeme prečítať knihy a najnovšie články na Mortale 👌 . Zaujímavé však je aj to, čo všetko táto jednoduchosť so sebou prináša. Nie raz sa môžeme zamyslieť nad tým, že nie jeden z nás uprednostnil radšej internetovú komunikáciu ako osobné stretnutia. Niekedy je to proste fakt pohodlnejšie, no keď sa pozrieme na to, čo sa niekedy objavuje na sociálnych sieťach, môžeme sa zamyslieť nad tým, či nám táto separácia vo vývoji ako civilizácie pomáha alebo skôr škodí.

Dnešný článok ale nie je o morálnej dileme existencie človeka, no o možnostiach, ktoré nás môžu čakať do budúcnosti. V poslednej dobe sa objavuje čoraz viac článkov o tom, ako sa dostávajú kvantové počítače do komerčnej sféry pre bežných ľudí, ktorí, no, povedzme si na rovinu, majú nejaký ten obnos peňazí. Predsa len uchladiť kvantový počítač na bod absolútnej nuly niečo stojí a ventilátor z garáže to práve nezvládne. Kvantové počítače nám prinesú vyšší výpočtový výkon ako aktuálne počítače, no momentálne pracujú len na veľmi špeciálnych úlohách. Často sa pri znení názvu kvantový počítač skloňuje možnosť prelamovania hesiel a šifrovacích algoritmov pre stávajúce siete. Ľudia, ktorí ale s kvantovým počítačom momentálne už pracujú, vedia, že existujú nové šifrovacie algoritmy, ktoré dokážu zabezpečiť aj proti takémuto typu útokov. Za mňa osobne by som sa však možno vyjadril tak, že tento prechod nebude úplne „smooth“ a je lepšie svoje dáta na sociálnych sieťach čistiť pre prípad, že by páni s čiernymi klobúkmi získali do rúk túto technológiu skôr. Taktiež je tu teória z dark webu, ktorá hovorí o tom, že dáta, ktoré sa prenášajú cez internet, sú ukladané na obrovské úložiská. Pokiaľ by to bola pravda, na tie už nové šifrovanie nedostaneme, takže kvantový počítač si s týmito dátami neskôr keď bude dostupný poradí.

Quantum Computer, Processor, Computer, Technology

To je však tak trochu dosť negatívny aspekt budúcnosti technológie. Pozrime sa aj na svetlejšie možnosti, ktoré by nás mohli čakať. Autonómne riadenie vozidiel, hologramy, lietajúce autá (musk si už robí zálusk hneď, ako sa objavia nové efektívnejšie batérie do elektrických lietajúcich aut) a mnohé ďalšie, sa dajú považovať za pozitívnu budúcnosť. Skladacie telefóny sú dnešnou fázou, čo sa týka vývoja mobilných zariadení ale necháme sa prekvapiť, či sa na trhu udržia dostatočne dlho na to, aby zamútili vodu. Čo mi však v posledných rokoch chýba je niečo, na čo sa môžeme vo veľkom tešiť tak ako to bolo s mojim starým Sony Ericssonom aj ako bežný smrteľník. Čo nás čaká v nasledujúcich rokoch ?

Ak ste natrafili na nejakú zaujímavú technológiu, ktorá sa chystá alebo vás zaujal nejaký technologický trend, určite sa s nami oň podeľte v sekcií komentárov ✌ .

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *