Zaujímavý príbeh o ceste spoločnosti Marvel ku uznaniu sme skončili pri vydaní úspešnej Fantastickej štvorky v 60. rokoch. Prečo malo toto zoskupenie taký úspech? Jedným z dôvodov bol aj fakt, že kým sa konkurenčné DC snažilo osloviť hlavne mladých, Atlas (predchodca Marvelu) chcel zaujať širší záber ľudí a prilákať aj dospelejšiu demografickú skupinu. A s vydaním ďalších komiksov s rôznorodými postavami v rôznych vekoch života sa im to podarilo. Kvôli obmedzeniam CCA (Comics Code Authority) museli postavy prechádzať aj do iných titulov, aby mohli byť vydané. A tak vznikli naše obľúbené crossovery – Fantastická štvorka sa objavila v Spider-Manovi, Hulk vo Fantastickej štvorke. Takéto, spočiatku nútené, prelínania pomohli vytvoriť to čo dnes tak zbožňujeme – Marvel Universe. Od tohto momentu začala spoločnosť Atlas používať meno Marvel Comics a bolo to.

A aby toho nebolo málo, Marvel začal používať tzv. marvelovskú metódu písania. Autor vypracoval synopsu príbehu, najčastejšie to bol Stan Lee, výtvarník potom príbeh nakreslil a vrátil naspäť autorovi aby vytvoril scenár. Išlo o tímovú prácu, ktorú si postupom času osvojili takmer všetci v tomto odvetví. Do redakcie chodilo množstvo listov od fanúšikov a Stan, na záver každého komiksu pridal aj časť s názvom Bulletin, kde buď odpovedal na otázky fanúšikov alebo len odpovedal na listy. Chcel nadviazať s fanúšikmi dobrý vzťah a takto sa mu to darilo.

V roku 1968 predával Marvel 50 000 000 komiksov ročne. Ale časy sa začali zase meniť, ešte v tom istom roku predal Goodman svoju spoločnosť spoločnosti Cadence Industries Corporation. Vnútorná štruktúra zostala nedotknutá a Goodman stále zastával svoju funkciu, len bez podielu. Už o rok na to, sa komiksový trh začal spomaľovať, predaje padali. Boom opadol. Marvel musel ukončiť vydávanie niektorých titulov a aby toho nebolo málo tvorivý tandem Kirby-Lee sa rozpadol. Kirby odišiel pracovať výlučne pre DC.

Príchod 70. rokov znamenal zmenu v spoločnosti… ďalšiu. Mládež sa začala zaoberať otázkami občianskych práv, drog a feminizmu. Boli nahnevaní o odhodlaní zmeniť spoločnosť, búrili sa normám. Komiksy od Marvelu mali stále veľkú čítanosť a vplyv, a preto americký Úrad pre zdravie, vzdelávanie a sociálne zabezpečenie požiadali Leeho, aby na strany komiksu umiestnil protidrogové posolstvo. Spider-Manov priateľ opantaný drogami v domnení že vie lietať skočil z budovy a Peter Parker ho v poslednej chvíli, pár metrov od zeme chytil a zachránil. Samozrejme, že CCA komiks neschválila, pretože v ňom bola zmienka o drogách. Lee však s Goodmanovým dovolením poslal komiks do tlačiarne aj bez pečiatky CCA a komiks sa stal bestsellerom. Marvel dostal kladné spätné reakcie a pochvaly od škôl, rodičov a dokonca aj od mienkotvorného média New York Times. CCA bola po tomto úspechu nútená pozmeniť svoje pravidlá.

Aj napriek úspechu komiksu musel Goodman zo spoločnosti odísť, po jeho odchode sa na vedúcej pozícií vystriedalo viac osôb. Istú dobu bol sám Lee hlavný vydavateľ. Marvel začal experimentovať s mnohými ďalšími postavami. V tomto období vznikoli Ghost Rider, Punisher alebo v ´72 vyšiel napríklad Luke Cage. Marvel mal veľa úspešných titulov, ale zisky boli nízke. V roku 1975 sa James Galton stal prezidentom spoločnosti. Spravil množstvo zmien, niektoré boli drastické, ale v konečnom dôsledku spoločnosti len pomohli a zachránili ju. Zaviedol napríklad plánovanie, aby komiksy vychádzali v nejaký dátum, tak sa stala spoločnosť dôveryhodnejšia pre čitateľa, pretože ten vedel kedy očakávať pokračovanie obľúbeného komiksu. Zvýšil sadzby za stranu a vytvoril finančné stimuly pre zamestnancov, ktorí pracovali na jeden sérii dlhšie. Týmto spôsobom si chcel Marvel udržať talenty aj keď to spoločnosť stálo množstvo financií.

V roku 1977 sa The Incredible Hulk stal televíznym hitom. (Seriál sa vysielal až do roku 1982) To otvorilo Galtonovi brány do iných médií. Vznikli televízne filmy o Spider-manovi a Kapitánovi Amerika, taktiež animovaná verzie Fantastickej štvorky. Stan sa presťahoval do Los Angeles kde viedol produkčnú spoločnosť Marvel Production. Vďaka tomu kroku sa postavy z marveláckych komiksov dostali ku širšiemu publiku. Spoločnosť Marvel Comics zmenila meno na Marvel Entertainment Group Inc. pretože poskytovala zábavu nielen prostredníctvom komiksov.
„Sedemdesiatky“ priniesli aj zmenu miesta predaja komiksov. Dovtedy sa predávali v novinových stánkoch, ale pomaly začali vznikať predajne špecializované na predaj komiksov. Marvel aj ďalšie komiksové spoločnosti predávali výlučne do týchto predajní. Predajne kupovali aj nepredajné výtlačky a promovali ich ako zberateľské vydania či špeciály. Takýto marketing pomohol obom stranám a Marvel zarobil 3 500 000 USD. Niektoré vydania sa v aukciách dražili za vysoké ceny a noviny začali o komiksoch písať ako o dobrej investície do budúcnosti. A Marvel to opäť využil. Začali sa vydávať čísla s viacerými obálkami a vášniví zberatelia ich chceli mať všetky a samozrejme boli ochotní si za to priplatiť. V tomto boome Marvel ďalej vymýšľal nové postavy a série, napríklad Uncanny X-men s Dark Phoenix (v roku 1980 sa stal najpredávanejší a dodnes si drží v predajnosti vysoké priečky úspešnosti). Marvel tiež uzavrel dohodu s Mattelom a v obchodoch sa začali objavovať aj postavy superhrdinov.

V polovici 80. rokov vznikali ďalšie odnože alebo podznačky Marvelu. Napríklad línia Marvel’s Star Comics vydávali komiksy pre deti, Epic Comics sa snažila osloviť starších čitateľov. Zmenil sa aj celkový vzhľad komiksov, už neboli tlačené na lacný papier, ale na lesklý s množstvom farebnej grafiky, samozrejme sa tým pádom zvýšil aj cena za výtlačok. Z pôvodných pár centov na 5.95 USD.
V roku 1986 bola spoločnosť odkúpená za čiastku 50 miliónov dolárov. Nový majiteľ New World Pictures si myslel, že bude naďalej finančne ťažiť z marveláckych postáv vo filmovom priemysle. Po dvoch rokoch bola spoločnosť opäť predaná. Tentoraz ju kúpila spoločnosť Andrews Group Incorporated, ktorú viedol Ron Perelman. Ten spravil zo spoločnosti Marvel verejnú spoločnosť a predával jej akcie po celom svete. Kvôli už uvedeným dôvodom sa investovanie do akcií spoločnosti zdali ako výhodné. A akcie skutočne rástli, čo dovolilo Perelmanovi rozšíriť spoločnosť a naďalej stavať impérium na postavách a konceptoch. Spoločnosť začala kupovať ďalšie spoločnosti, a to v pomerne krátkom čase, všetko v priebehu 90. rokov.
Čo sa týka samotných komiksov vychádzalo veľmi veľa crossoverov, čo nútilo čitateľov kupovať si viac vydaní. Avšak Marvel týmto spôsobom prichádzal o kreatívcov, spisovateľov, celkovo o talenty. Postupom času si aj čitatelia všimli pokles v kvalite príbehov. Išlo viac ako kvantitu ako o kvalitu. Marvel, kedysi tak žiadaný sa ocitol v nepeknej situácii úpadku, pred krachom…

zdroj: supermegamonkey.net, google.sk