Vzťahy, krásna téma na noc pred spaním, keď píšem tento článok je pol 1 ráno a ja sa púšťam do svojich obľúbených myšlienok a témy. Vzťah je bežný koncept ktorý poznali ľudia asi od veku kameňa a chvíľ keď si priateľku lovili pomocou ozembuchu. Neviem či to tak niekedy naozaj bolo ale predstavujem si to tak, aby som nebol jednostranný určite boli aj slečny ktoré lovili ozembuchom. Čomu by som sa ale dnes chcel venovať v rámci vzťahov ? V nedávnej dobe mi sestra zapožičala knihu ktorá sa venovala vzťahom a trochu mi potvorila oči k niektorým oblastiam, ktoré som si tak nejak neuvedomoval a že je to celkom aktuálna problematika ma prebudilo hneď po prvých pár kapitolách.

Čo je hlavný problém vzťahov v dnešnej dobe

Myslím že jeden z hlavných problémov vzťahov dnešnej doby je to že nemáme skoro žiaden čas na to budovať ich a systematicky ich zveľaďovať. Máme okolo seba kopec aktivít a možností, ktoré môžeme realizovať a na všetko tak nejak máme len malú časť dňa. Ono možno máme aj nejakých voľných 8 hodín ale vo výsledku to aj tak dopadne tak že 2 hodiny z toho varíme alebo sa staráme o domácnosť (v ideálnych prípadoch) 2 hodiny pozeráme film alebo obľúbený seriál (asi ideálne s niekým s kým sme vo vzťahu 👍) a potom sa snažíme vytvoriť niečo produktívne aby sme mohli povedať tomu vnútornému ja že sme dobrý človek ktorý prináša ľudstvu nejakú hodnotu alebo prípadne sami sebe prinášame nejakú hodnotu. No a do tohto harmonogramu máme tak trochu problém natlačiť nejaké zveľaďovanie vzťahov. Ono by to možno aj šlo ale my sme už tak zvyknutý na to že žijeme rýchlo že vzťah je asi ten najpomalší „systém“ o ktorom tak nejak trochu dúfame že sa zveľaďuje sám tým že vynesieme smeti a natrieme ten jeden chlieb naviac aj pre našu polovičku (ale len jeden! Varuj dušu kto viac natiera bo to dobrý človek).

Pedestrians, People, Busy, Movement, Hectic, Osaka

Nemáme čas na vzťah ale bez vzťahu neprežijeme ?

No je to tak všetci okolo a všetko okolo a vlastne aj my vo vnútri „okolo“ vieme že potrebujeme niekoho s kým by sme mohli zdieľať svet okolo ktorým žijeme. Veď koho má viac zaujímať náš dnešný deň ak nie niekoho špeciálneho kto je tu pre nás a možno je nám tak trochu exkluzívny (možno old fešn koncepcia ale k tomu sa ešte vrátim). Môžeme mať kamarátov sebe viac ale aj tak nakoniec majú svoje vlastné rodiny svoje vlastné domy svoj vlastný život a po čase aj svoje vzťahy a rodiny ktorým sa budú tak nejak venovať viac ako tomu že sa nám dnes vyšmykol šampón z ruky a my sme sa sklzli dole vaňou ako Tokyjský šampión (nie ten na pizzu) v driftovaní (také tie viete bžm ručná brzdá a drb, Brian kukám sa na teba). Kamaráti teda nemajú tak celkom čas na našu existenciu obzvlášť keď majú svoj život a niekedy sa môžu vypariť aj na týždne … čo teda robiť ? No to neviem presne ani ja dnes sa venujem len tým vzťahom 😅ako byť sám to je na iný bedeker.

Čo teda robiť so vzťahom ?

Keď už nejaký ten vzťah máme je naozaj veľmi dôležité ba priam kritické venovať mu čas a študovať nášho exkluzívneho človeka. Čo má rád, čo nemá rád ? Ako by povedal autor zatiaľ nemenovanej knihy (vygooglim to dade na konci) tak vzťah je ako umenie. Umenie nemôže vznikať len tak keď sa mu venujeme raz za mesiac keď akurát mačku stráži sused rastlinka nezdochýňa po tej plesnivej vode z minula a nekŕmime kačky na potoku lebo veď to pekne gadžgá tak nakŕmim nie? Umenie je treba budovať systematicky a každý deň. Áno v dnešnej dobe skoro nemyslitelné a neakceptovateľné, je to ako keď sa učíte hrať na klávesoch alebo na gitare. Ja to robím ako „umelec“ raz za 3 týždne a potom to tak aj vyzerá viem zahrať presne to čo aj pred 3 rokmi a dokonca horšie. Presne takto isto to funguje aj so vzťahom ak sa mu nevenujeme aktívne s tým že si naozaj s tým človekom sadneme a počúvame ho nie len pomedzi nový diel mandaloriana ale reálne a pozorne. Mnoho vzťahov by sa budovalo lepšie keby sme si vedeli vyhradiť exkluzívny čas na nášho partnera. A čo viac sami na seba. Je ťažké darovať niekomu nášho seba sa ak so sebou nevieme prežiť ani sami. Ale to ste už asi počuli takže sa vrátim len ku hlavnému konceptu. Budovanie vzťahov vyžaduje systém, pravidlá a vzájomné rešpektovanie a určitý zápal do veci. Ak niekoho máme radi a chceme aby sa cítil dobre je to naozaj jedna z najzložitejších úloh ktoré nám v tomto živote niekto nadelil.

Smart Home, Home Automation, Automation

Vzťahy nefungujú od prírody a ani sa sami neformujú

Áno možno to tak vo väčšine prípadov vyzerá, stačí pobozkať nevestu a máme odrobené, stačí spustiť svadobný proces úspešne ho absolvovať a môžem jesť klobásky od rána do večera. Veď už sme za vodou. Musíme si uvedomiť aké množstvo rozvodov a pádov veľkých zamilovaných párov v dnešnej dobe percentuálne máme. Z časti je to možno spôsobené aj tým že máme ľahší prístup k tomu nájsť si niekoho ďalšieho ak nám jeden nevyhovuje a my tak ani nemáme nejakú nutnú potrebu hľadať hlbšie „umenie“ v budovaní vzťahu s jedným človekom. Keď nám prestane vyhovovať vymeníme ho ako ten Xiaomi na ktorý od Androidu 11 začali dávať reklamy aj v aplikácií galéria (ale ten by som fakt vymenil). Každý vzťah vyžaduje obojstranné zapojenie, množstvo problémov vzniká aj v tom že jedna strana sa snaží viac ako druhá, tento balanc by sa nemal veľmi vychyľovať do jednej strany lebo to následne ide do kôpru ako by sme slušne mohli povedať. Netreba sa teda spoliehať na to že existuje nejaká magická hranica ktorú keď prekročíme končí naša práca vo vzťahu a my sa už ďalej nemusíme snažiť a môžeme investovať náš čas do niečoho iného ako je to pri množstve iných vecí s ktorými sa v dnešnej dobe stále stretávame. Ako napríklad keď dopozeráme seriál a vieme že teraz budeme mať chvíľu čas vyplniť to niečím iným, dokončíme jedlo na 3 dni a máme čas na niečo iné, umyjeme okná a teraz už na to 3 mesiace nemusíme myslieť. Naučili sme sa hľadať dopamín v dokončení úloh a uvoľnenia priestoru. Vzťah je však viac ako práca než ako pozeranie seriálu. Každý deň treba nastúpiť spraviť niečo pre to aby držal aj ďalší deň a to dokonca aj cez víkend.

Hádka je zlo ? či ?

Dôležitým faktorom je aj práve hádka, prirodzene môže pôsobiť ako niečo negatívne čomu by sme sa mali vyhnúť všetci nám v okolí začnú radiť že to je zle že treba hľadať niečo iné a začať variť fazuľovú namiesto hrachovej aj keď nám v 90% času chutí len dnes prihorela. NIE! Hádať sa je prirodzené a je ťažké akceptovať že niekomu sa nepáči niečo čo sa nám páči. Takto to v živote funguje a bez toho to naozaj nefunguje. Je normálne že prídu konflikty a je to súčasť procesu. Práve to ako zvládame konflikty je jeden z najdôležitejších faktorov pevnosti vzťahu. Znie to ako samozrejmosť ale skúste sa zamyslieť nad tým ako ste naposledy zareagovali v nejakej hádke, ako skončila a ako ste sa chovali po tom. Niekedy je základ najväčších problémov v najväčších drobnostiach pri ktorých sa jeden z partnerov cíti nepochopený. My na druhý deň prídeme a tvárime sa ako by sa nič nestalo hádka bola a už nie je nič sa síce nevyriešilo ale sme kde sme. Je to ok len vtedy ak obe strany povedali všetko a vec sa nejako uzatvorila. Ak to pre jedného partnera ostáva ako otvorená rana ktorú len zakryl kusom látky utkanej z dobrej vôle táto látka nevydrží večne.

Grandmother, Kids, Laptop, Myanmar, Burma, Asia
Safety zone (proste miesto kde sa cítite bezpečne keď niečo hovoríte)

Pocit bezpečia

Asi netreba hovoriť že pocit bezpečia je vo vzťahoch dôležitý možno je to taká časť toho prečo vlastne do tých vzťahov chceme ísť, našli sme človeka ktorému môžeme povedať veci o ktorých s ostatnými nehovoríme a nevyhodil nás z MHD na staničnej zástavke ešte predtým ako sme vyrazili. Čo ale neni možno až také zjavné je aj to že by sa človek mal cítiť bezpečne aj pri tom keď niečo hovorí. Mali ste niekedy pocit že nemôžete povedať niečo lebo to okamžite vyvolá explóziu emócií u partnera ? Možno to niekedy nie je až taký problém a poviete si že nie ste z cukru a dačo znesiete. Pointa je ale hlavne v tom aby sme sa mohli cítiť bezpečne pri tom keď sa nám v živote stane niečo zlé a potrebujeme sa o to podeliť a potrebujeme mať podporu v druhom človeku a spoločne to vedieť odkomunikovať. Ak nastane situácia že toto zlyháva vieme si asi predstaviť že tie vzťahy nemôžu riešiť kritické časti života ktoré sa môžu stať čoraz bolestivejšími. Je to ako so šálkou kávy ak ju držíte minútu vydržíte to, ak ju držíte hodinu bolí vás ruka a po dni to už stojí za staré gate. To isté platí aj v komunikácií čím dlhšie človek musí v sebe z akéhokoľvek dôvodu držať tým väčšia šanca že zahodí šálku zdrhne na Madagaskar a uvidíte ho tak maximálne na novej známke pohľadníc s antilopou.

Záver

Venujme sa vzťahom ktoré máme, a nehľadajme ľahkú cestu ako nahradiť toho koho máme radi. Je veľká šanca že vždy v ďalšom človeku nájdeme len ďalšie veci ktoré sa nám pravdepodobne nebudú až tak páčiť. Ak niečo nefunguje skúsme to odkomunikovať a kľudne sa porozprávať. Až keď vieme že cesta je tŕnistá a nevedie nikam, chýba komunikácia a snaha o budovanie vzťahu a to či už z partnerovej alebo vašej strany, možno je čas poohliadnuť sa ďalej a nájsť niekoho kto to s vami skúsi na plno.

PS:

Hej ešte som zabudol, exkluzivita vzťahu. Autor menovanej knihy vykonal experimentálne skúmanie obyvateľov kmeňa pri ktorom zistil že pomocou skupinového sexu nedokázali dosiahnuť to čo dokážeme z bežného vzťahu. Je teda otázne či je dobré budovať viacero vzťahov ktoré by mali byť založené na sexualite alebo budovať jeden vzťah založený na láske. Ak by sme to isté dokázali dosiahnuť aj v multi vzťahu asi je to v pohode ale viem si predstaviť že to nieje vôbec ľahké. 👍

Kniha: Umenie Milovať, Erich Fromm (Odporúčam prečítať)

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *