Drvivá väčšina ľudí, ktorí stratili končatinu ju stále cítia, nie ako spomienku alebo neurčitý tvar ale v úplných a realistických detailoch. Dokonca dokážu ohnúť prsty na svojich  fantómových končatinách a niekedy aj cítiť odreninu po mieste kde nosili hodinky. A čo je zarážajúce aj ľudia , ktorí sa bez končatiny narodili ju môžu cítiť.

Čo tento fenomén spôsobuje?

Presnosť týchto fantómových pocitov naznačuje, že máme mapu nášho tela v mozgoch. A fakt, že pre niekoho kto končatinu nikdy nemal a i tak ju dokáže cítiť implikuje, že sme sa narodili minimálne s počiatkami tejto mapy. Ale jedna vec, ktorá odlišuje fantómov zjavujúcich sa po amputácii a ich predchodcov z mäsa a krvi je, že veľká väčšina z nich je bolestivá. Aby sme mohli plne porozumieť fantómovým končatinám a fantómovej bolesti musíme zvážiť celú dráhu vedúcu od končatín až k mozgu.

Naše končatiny sú plné senzorických neurónov, zodpovedajúcich za všetko od textúr, ktoré cítime končekmi prstov po  porozumenie kde v priestore sa nachádzajú naše telá. Nervové dráhy nesú tento senzorický (zmyslový) vstup cez miechu až do mozgu. Keďže veľa z tejto dráhy sa nachádza mimo samu končatinu  väčšina z nej sa zachová aj po amputácii. Ale strata končatiny mení spôsob cestovania signálov v každom kroku dráhy. Na mieste amputácie sa odrezané nervové zakončenia môžu zhustiť a stať sa citlivejšími, vysielať tiesňové signály ako odpoveď na hoci aj mierny tlak. Pri normálnych okolnostiach by tieto signály boli oklieštené v zadnom rohu chrbtovej miechy (pre senzorické neuróny). Pre dôvody, ktorým ešte plne nerozumieme, po amputácii vznikne strata tejto inhibičnej kontroly v zadnom rohu (dorsal horn) a signály môžu zosilnieť.

Spinal Cord Gray Matter Anatomy

Ako to funguje?

Senzorické  signály sa dostanú do mozgu len čo prejdú miechou. Tam ich spracuje somatosenzorická kôra. V tejto kôre je zmapované celé telo. Citlivé časti tela s mnohými nervovými zakončeniami ako pery a ruky sú zastúpené najväčšími oblasťami. Kortikálny homunculus je model ľudského tela založený úmerne na veľkosti zastúpenia každej časti tela v kortexe.  Množstvo kôry venovanej konkrétnej časti tela môže rásť alebo sa zmenšovať na základe toho koľko zmyslového vstupu z nej mozog dostane. Napríklad pri huslistoch je zastúpenie ľavej ruky väčšie ako pri nehuslitoch. Mozog tiež zvyšuje kortikálne zastúpenie keď je nejaká časť tela ranená aby zvýšil vnemy, ktoré nás upozornia na nebezpečenstvo. Toto zvýšené zastúpenie vedie k fantómovej bolesti. Kortikálna mapa je tiež veľmi pravdepodobne zodpovedná za cítenie už neprítomných  končatín, pretože stále majú zastúpenie v mozgu. V priebehu času sa môže toto zastúpenie zmenšiť a spolu s ním aj fantómová končatina. Ale pocit fantómovej končatiny nemusí nevyhnutne zmiznúť sám od seba.

The Somatosensory Cortex – The Truth Behind Touch

Možnosti terapie

Liečba fantómovej bolesti obvykle vyžaduje kombináciu fyzickej terapie, lieky na tlmenie bolesti, protetiku a čas. Technika nazývaná mirror box therapy (terapia so zrkadlom a krabicou) môže byť veľmi nápomocná pri vyvíjaní rozsahu pohybu a redukcii bolesti vo fantómovej končatine. Pacient umiestni fantómovú končatinu do krabice za zrkadlom a nedotknutú končatinu pred zrkadlo. To prinúti mozog skôr vidieť fantómovú končatinu, ako ju len cítiť. Vedci  vyvíjajú liečby virtuálnou realitou, vďaka ktorým sú zážitky z terapie zrkadlom a škatuľou ešte realistickejšie. Protetika tiež vytvára podobný efekt. Veľa  pacientov hlási bolesť predovšetkým v noci pri odstránení protézy. A  fantómové končatiny môžu zase pomôcť pacientom konceptualizovať protetiku ako rozšírenie ich tela a intuitívne s nimi manipulovať.

O fantómových končatinách stále  existuje množstvo otázok. Nevieme prečo niektorí ľudia s amputovanými končatinami unikli tejto bolesti. Alebo prečo niektorí fantómov nemajú vôbec. Hlbší výskum fantómových končatín nie je aplikovateľný len na ľudí, ktorí ich prežívajú. Hlbšie porozumenie týchto prízrakov nám dá náhľad do práce, ktorú náš  mozog vykonáva každý deň aby vybudoval svet tak ako ho vnímame. Sú dôležitou pripomienkou, že reality, ktoré vnímame sú v skutočnosti subjektívne.

zdroj:https://ed.ted.com/lessons/the-fascinating-science-of-phantom-limbs-joshua-w-pate#watch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *