Spoločnosť Marvel od svojho vzniku na konci 30. rokov  minulého storočia prežila okrem výsĺnia aj pár pádov, zväčša kvôli markantným zmenám v spoločnosti. Našťastie sa im podarilo všetko ustáť. Až kým neprišli búrlivé 90. roky. S uvoľnením na politickej scéne a pocitom, že všetko je možné sa vedenie spoločnosti rozhodlo riskovať. Risk je totiž zisk, hovorí sa…

Pre osvieženie pamäti pripájam dva predchádzajúce články, odkazy sú naľavo.

Na prelome 80. a 90. rokov Marvel zase „válil“. Úspech Marvelu očaril aj biznismena Rona Perelmana (na obrázku nižšie) a už v roku 1989 kúpil túto spoločnosť za čiastku 82,5 milióna dolárov. Do dvoch rokov sa Marvel Entertainment Group dostala na burzu a Perelman začal šialene míňať a skupovať ďalšie spoločnosti. Kúpil akcie ToyBiz, Panini (spoločnosť vyrábajúca nálepky), distribučnú spoločnosť Heroes World a ďalšie iné. Údajne to celé stálo 700 miliónov dolárov.

Avšak aj začiatok 90. rokov je v histórii Marvelu zapísaný ako úspešný. Najväčší ťahúni Spider-Man a mutanti X-Men boli pravidelne vypredaní. Rovnako pozitívne reakcie a dobrú predajnosť mala aj nová tímovka X-Force. Marvel  toiž vymyslel strategický plán: prvé vydanie vyšlo v špeciálnom balení so zberateľskou kartičkou vo vnútri, a keďže investovanie a zbieranie takýchto vydaní bolo stále „in“, vášniví čitatelia kúpili naraz aj 6 vydaní toho istého čísla –  5 si nechali neotvorených a nedotknutých, ako investíciu na horšie časy, a šieste si prečítali.

Ron Perelman

V roku 1993, ale autor Neil Gaiman predpovedal pád komiksov, resp. veľkého boomu kupovania komiksov.  Tvrdil, že je to celé obrovská bublina, ktorú spôsobilo podporovanie čitateľov kupovať si to isté vydanie komiksu vo viacerých kusoch s vidinou veľkého zisku v budúcnosti. Gaiman celú situáciu prirovnal ku fenoménu zo 17. storočia, ku tzv. tulipománii. Komiksové spoločnosti predávajú tulipány (v tomto prípade komiksy), ale jedného dňa šialenstvo opadne a tulipány,teda komiksy začnú hniť v sklade. A presne to sa medzi rokmi 1993 až 1996 začalo diať.

Zisky začali rapídne klesať a začalo sa kaziť všetko čo sa len mohlo. Niektorí obviňujú priamo Perelmana, že kvôli jeho taktike prišli o čitateľov a zisky aj iní vydavatelia komiksov. Aby ste mali predstavu o koľko klesli predaje, tak to bolo až o 70%, mnohé obchodíky a predajne špecializované len na komiksy museli zatvoriť, pretože predajnosť bola tak nízka. Neskôr sa aj Perelman vyjadril, že nevedel správne odhadnúť aké percento trhu „poháňajú“ čitatelia, ktorí si kúpia aj 20 kusov výtlačkov toho istého čísla a v skutočnosti si prečítajú iba jeden. Už v roku 1995 bol Marvel vo veľkých dlhoch. S cieľom zachrániť spoločnosť investoval Perelman do založenia novej „odnože“ – Marvel Studios, dúfajúc, že sa mu podarí finančne spasiť celý Marvel vďaka úspešným a obľúbeným komiksovým postavám oživených na filmovom plátne.

Chcel odkúpiť zvyšok akcií ToyBiz a zlučiť ho s Marvelom, aby vznikol finančne stabilnejšia spoločnosť. Akcionári s tým však nesúhlasili, a tak Perelman v roku 1996 vyhlásil konkurz, aby mohol bez súhlasu akcionárov reorganizovať spoločnosť.

Nasledovalo dvojročné obdobie bojov o moc. Keď v decembri 1998 ustal boj, výsledok bol viac ako prekvapivý, spoločnosti ToyBiz a Marvel Entertainment Group sa skutočne zlúčili, Perelman bol vyhnaný manažérmi z ToyBiz – Isaacom Perlmutterom a Avi Aradom. A to čo bolo nadhodené už v 80.rokoch sa stávalo realitou – začali sa sústrediť na filmové plátno. Problém však spočíval aj v tom, že v rámci záchrany spoločnosti sa práva na najväčších ťahúňov predali iným spoločnostiam. Spider-Man do Sony, X-Men, Daredevil a Fantastická štvorka do 20th Cenutry Fox, Blade do Universal a Hulk do Paramout. Ešte pred samotným konkurzom sa začal vysielať Animovaný seriál X-men, ktorý vrelo odporúčam, a v roku 1993 sa Avi Arad dohodol s 2Oth Century fox na natočení filmu X-Men. Arad raketovo vystrelil hore a dokonca nahradil Stana Leeho na pozícii šéfa divízie Marvel Films. Preto v titulkoch niektorých starších filmov vidíme meno Avi Arad hneď za menom Stan Lee, niekedy aj pred ním.

Filmy s postavami z Marvel komiksov boli skutočne úspešné. Škoda, že kvôli predaným právam z toho Marvel nemal veľký finančný zisk. Napríklad Blade zarobil 700 mil. USD, ale Marvel z toho mal len 25 tisíc.

V roku 2003 preto prišiel nápad produkovať filmy pod vlastnou značkou, bez potreby deliť sa o zisky. Avšak presvedčiť o tejto pravde akcionárov Marvelu nebolo ľahké. V roku 2005 nastal posun dopredu, keď sa podarilo uzavrieť zmluvu s investičnou spoločnosťou Merrill Lynch. Išlo o vskutku riskantnú dohodu, keďže v prípade neúspechu budú postavy ako Thor alebo Kapitán Amerika patriť banke. Aj napriek značnému riziku do toho Marvel šiel a Merrill Lynch mu poskytla finančnú pomoc vo výške 525 miliónov dolárov počas 7 rokov, ktoré mohli byť použité na výrobu 10 filmov s rozpočtom od 45 do 180 miliónov dolárov. A len krátko po uzavretí vyššie spomínanej dohody, Marvel informoval verejnosť, že prvý film produkovaný pod vlastnou značkou bude Iron Man a začiatok Marvel Cinematic Universe, tak ako ho dnes poznáme.

Ako ale prišlo rozhodnutie, že práve Iron Man to celé nakopne? Keďže výkonnými riaditeľmi boli šéfovia z ToyBiz, tí sa na túto otázku pozerali cez hračky. Dokonca ani veľký šéf Perlmutter neočakával, že film bude mať veľké zisky, bral to ako reklamu pre svoje hračky. Otázka teda neznela koho chcú vidieť deti na veľkom plátne, ale s akou figúrkou by sa chceli hrať. A odpoveď bola jasná: Iron Man.

Na scénu v tomto momente prichádza ďalšie známe meno. Kevin Feige začínal vo filmovom priemysle ako asistent producenta. Jeho láska ku komiksom bola taká silná, že si to všimli aj ostatní. Ako 27-ročný získal pozíciu producenta pri filme X-men v spoločnosti Fox. V roku 2007 sa stal prezidentom spoločnosti Marvel. Pod jeho vedením spoločnosť rozkvitala, pretože Iron Man v kinách od roku 2008, prvý jeho producentský počin pre marvelácke štúdio mal obrovský úspech – zarobil 585 miliónov dolárov.

Tento úspech pritiahol pozornosť spoločnosti Disney a v roku 2009, Disney skutočne Marvel odkúpil za 4,3 miliardy USD. To dalo priestor Marvelu priniesť na plátno aj menej známe postavy ako Strážcov galaxie alebo Čierneho pantera alebo Doctora Strangea. Ale aj tímovky Avengers: Infinity war a EndGame, ktoré mali mimoriadny úspech.

„Začína to komiksom a tým, že vytrháme strany, lepíme ich na steny a začíname sa inšpirovať. Je to pre nás vždy vodiaci bod, akási Severka, keď tieto gigantické produkcie vedieme do reality. Je to práve z tých kníh, v ktorých to všetko začalo.“ Povedal Kevin Feige v predvečer uvedenia filmu Infinity war.

História Marvelu je dôkazom toho, že sa to naozaj dá…

Zdroje: denofgeek.com, thewrap.com,

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *