Už ste sa niekedy stretli s pomenovaniami generácií ako Gen Z, Zoomers, Boomers, Millenials ? V poslednej dobe sme si na nových sociálnych sieťach zvykli používať takéto pomenovania pre ľudí v určitom veku. V dnešnom článku si priblížime jednotlivé generácie a čo obnáša predstava o týchto generáciách. Začnime teda od najnovšej generácie a budeme sa posúvať postupne ku starším.

Generácia Alpha (2013-2025)

Význam: Alfa, prvé písmeno gréckej abecedy je použité preto, lebo je to prvá generácia, ktorá sa narodila v 21. storočí

Popis: Táto najnovšia generácia ešte nie je taká známa pod svojim názvom. Koniec koncov jedná sa prinajlepšom o ľudí vo veku 8-9 rokov a tí sa väčšinou ešte nevyskytujú na sociálnych sieťach, aspoň teda nie pod svojim účtom. Čo však obnáša byť generáciou Aplha ? Prvou špecifikáciou je, že sa ľudia rodia už len v 21. storočí a sú potomkami generácie Y. Od ich detstva sú súčasťou ich života smartfóny a tablety. V mnohých prípadoch sa táto generácia stretáva s týmito technológiami už od narodenia, keďže rodičia tieto zariadenia používajú, aby svoje deti zabavili a prípadne aj učili prvé základné veci do školy. V niektorých prípadoch sa používajú smartfóny aj na tíšenie detí a viac menej by sa dalo povedať, že slúžia ako náhrada za cumlík. To, že sa dostáva technológia k deťom už v tak skorom veku, je spôsobené hlavne tým, že generácia Y už mala vzťah k technológií oveľa prístupnejší na rozdiel od predchádzajúcich. Výhoda generácie Alpha naproti generácií Z je v tom, že Mileniáli vďaka svojim skúsenostiam s technológiami dokážu svoje deti lepšie pripraviť na nástrahy internetového priestoru a vedia svojim deťom pomôcť správne technológie používať, zatiaľ čo generácia Z bola viac menej odkázaná na svoju vlastnú prvotnú skúsenosť. Čo sa od generácie Alpha očakáva ? Keďže s pomocou generácie Y budú vyrastať so správnou technologickou výchovou, mala by to byť najvyspelejšia a najvzdelanejšia generácia, akú sme tu mali. Budú na nich však čakať výzvy meniacej sa klímy, napätia sociálneho prostredia a potenciálneho starnutia civilizácie. Podľa aktuálnych demografických predpokladov bude priemerný vek civilizácie v dobe ich dospelosti 60 rokov. Vzhľadom na upadajúce sociálne systémy a podporu pôrodnosti by sa táto generácia mohla potýkať aj s problémovejšou tvorbou rodiny a potomstva.

Generácia Z (Zoomers 1997-2012)

Význam: Slovná hra, upravené slovo Boomers a spojenie Z

Popis: Generácia Post Mileniálov, väčšina z nich si neužila novoročný ohňostroj roku 2000, zato si však užili oveľa pokrokovejšie technológie a oveľa skorší prístup k internetu. Jedná sa o potomkov generácie X, z čoho už na prvý pohľad môže vykúkať problém vzhľadom na veľký rozdiel pri tom, akým spôsobom tieto generácie vyrastali. V niektorých prípadoch sa môžeme stretnúť s tým, že sú nepochopení a ich hodnoty sú veľmi rozdielne od hodnôt ich rodičov. Toto nepochopenie vedie k veľkému rozbroju, ktorý môžeme vidieť aj na sociálnych sieťach. Generácia Z však už na Slovenskom Facebooku prakticky nefunguje, nájdeme ich hlavne na novších sociálnych sieťach, kde sa utiahli tak, aby nemuseli čítať práve príspevky generácie X (ktorá v tejto dobe na sociálne siete naskakuje, dalo by sa povedať, už v rozbehnutom alebo skôr dobiehajúcom vlaku), s ktorou sa zväčša nechápu. Výsledkom sú prudké a urážlivé debaty, ktoré môžeme pozorovať. Väčšinou je to stret logickejšieho pohľadu a emočného pohľadu a v mnohých prípadoch aj kultúrne rozdiely, staršia generácia si chce zachovať svoje hodnoty tak, ako sú, zatiaľ čo mladá generácia Z sa snaží nájsť viac pochopenia práve pre tie časti spoločnosti, ktoré ostali nepochopené po celé stáročia. Táto doba spolu s technológiami priniesla medzi mladých ľudí skorší príchod puberty, depresie a znížený záujem o čítanie kníh a celkovo štúdium a voľnočasové záujmy. Výsledky výskumov ľudí z tejto generácie ukazujú, že spokojnosť značne klesala. Dalo by sa predpokladať že všetky tieto veci sú navzájom prepojené, nedôvera v hodnoty predošlých generácií vyúsťuje aj k nezáujmu štúdia ich myšlienok, ktoré sú v mnohých prípadoch v knihách vložené spolu s hodnotami, ktoré prestávajú mať v mladej spoločnosti svoj priestor.

Generácia Y (Millennials 1981-1996) z môjho pohľadu

Význam: Spojenie s blížiacim sa miléniom

Popis: Myslím, že generácia, do ktorej patrím aj ja sám (hoc už okrajovo) by sa dala popísať tak, že mala veľké očakávania od toho, čo nás čaká. Bol pred nami rok, ktorý všetci vo svojej tvorbe popisovali ako prelomový, futuristický. Presúvame sa do nového tisícročia a čoskoro tu budú lietajúce autá. Sme priekopníci, ktorí síce nevynašli počítače ale učili sme sa s nimi pracovať, pripájať spomalené internety a vynašli sme internetovú šikanu (hoc chcel by som veriť nechceným omylom), sme zodpovední za to, čo tu vzniklo a myslím, že aj preto chceme aby generácia Alpha bola lepšia ako sme boli my, chceme napraviť svoje chyby a dosiahnuť ciele, ktoré sme mali ako deti. Mileniáli majú veľké sny ale zároveň sa nám ich niekedy nedarí tak celkom naplniť, pretože sme stále viazaní starými pravidlami rodičov, ktorí mali silné hodnoty vo veciach, ktorým rozumieme, lebo sme ich zažili. Mali sme detstvo, ktoré neobsahovalo technológiu a potom sme mali detstvo, ktoré technológiu obsahovalo, a tak rozumieme aj generácií Z a aj generácií Y. Sme taký medzistupeň. Niektorí Mileniáli si volia cestu svojich predkov a niektorí sa snažíme dobehnúť budúce generácie. Výskumy generácií Y prideľujú vlastnosti ako dôvera, tolerancia ale aj vlastnosť k privlastňovaniu a narcizmu (to asi môžem potvrdiť 😅 vzhľadom na predchádzajúce vety). Generácia Y mala ako jedna z prvých prístupnejšie veci, ktoré by si predošlé generácie nemohli dovoliť. Medzi to sa počíta aj štúdium a početné možnosti voľby toho, akú cestu a profesiu si v živote vyberú.

Generácia X (Baby Busters 1965 – 1980)

Význam: Generácia nasledujúca po Baby Boomers, rast populácie sa však spomalil, preto vzniklo spojenie Baby Busters

Popis: Generácia X mala členov, ktorí sa ocitli v období posunu sociálnych hodnôt. V tomto období sa menil spôsob spolunažívania z viacgeneračného pod jednou strechou na rodičov a ich deti. Deti v tomto období teda získavali viac slobody, keďže neboli až tak pod drobnohľadom staršej generácie ale len pri rodičoch. Taktiež sa v tomto období začala zvyšovať miera zamestnanosti žien a matiek, ktoré už začínali viac uprednostňovať prácu pred starostlivosťou o domácnosť. Generácia zvykne byť charakterizovaná ako lenivá a cynická, možno taktiež nespokojná. Generácia X má výrazné tendencie k podnikaniu. Rodičia generácie X väčšinou boli nútený pracovať, aby dokázali vyžiť, a preto im nebolo venované také množstvo času na výchovu. Možno aj preto má táto generácia značne zvýšený záujem o to monitorovať aktivity svojich detí, keďže práve im v mladosti také niečo chýbalo. Z toho vyplýva aj fakt, že čo sa týka pracovného života, uprednostňujú skôr podmienky, ktoré im umožňujú zostávať viac v domácnosti s rodinou a tým pádom to môže viesť aj k spomínanému vzhľadu istej lenivosti. Táto generácia si prešla pravým vzhľadom toho, ako vyzeral socializmus, a majú teda väčšie cítenie pre spoločnosť a komunikáciu s rovesníkmi. Generáciu X môžeme najčastejšie nájsť diskutovať na sociálnych sieťach, keďže ešte bez problémov naskočili na jednoduchšie formy techniky. Vo väčšine prípadov možno až tak nerozumejú tomu ako sú pripojení na internet a čo je to vlastne ten prehliadač, ale nebráni im to aj tak sa dostať k potrebným informáciám a prípadne posielať e-maily.

Generácia Baby Boomers (1946-1964)

Význam: Pomenovanie Baby Boomers sa viaže na prudký rozmach pôrodnosti po vojne

Popis: Generácia Baby Boomers mala možnosť zažiť prvý let na Mars, studenú vojnu a iné dôležité míľniky v histórií modernej politiky. Väčšinou sú proštátne zameraní a majú zo všetkých vyššie spomenutých generácií najväčší záujem o politické dianie vzhľadom na to, že boli pri tom, keď sa formovali jeho základy. Táto generácia zažila veľký boom v populácií vzhľadom na povojnový stav.

Ostatné generácie

Tichá generácia (1925 – 1945)

Najväčšia generácia (1901 – 1924)

Stratená generácia (1883 – 1900)

Zaujímavé infografiky od generationz.com

Tags:

2 Comments

  1. Veľmi zaujímavé informácie. Vždy ma zaujímal globálnejší pohľad na vývoj, hľadanie spoločných čŕt predošlých dôb.
    Vďaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *