Už sa vám niekedy stalo, že ste sa museli rozhodovať medzi dvomi dôležitými vecami ? Tým nemám na mysli obchod s potravinami, v ktorom niekedy vieme stráviť až príliš veľké množstvo času. Hoc niekedy to pôsobí, akoby sme práve v tom obchode robili dôležité rozhodnutie dlho, a zatiaľ tie, ktoré nám môžu zmeniť celý život, vieme spraviť až veľmi rýchlo, ba priam bez rozmyslu. V dnešnom článku sa zamyslíme nad tým, čo pre človeka rozhodnutia znamenajú.

Ak by ste sa mohli vrátiť späť v čase, čo by ste zmenili … ? Napadá vám množstvo vecí ? Alebo vám naopak nenapadne vôbec nič. Nuž, aj to môže byť indikátor toho, či sme svoje predošlé rozhodnutia ohodnotili ako prínosné alebo by sme na ne radšej zabudli, a už sa k ním nikdy nevrátili. Každý z nás má určite aspoň nejakú spomienku, ktorú by najradšej vymazal. Môžeme s tým však niečo spraviť ?

Môžeme odhadnúť budúcnosť ?

Keď sa zamyslíme nad tým, že vždy počas nášho života pracujeme len s verziou predstáv o následkoch našich rozhodnutí iba v danom momente, môžeme si uvedomiť, že robenie rozhodnutí, tak aby sme na seba v budúcnosti boli hrdý a spomínali v dobrom, môže byť veľmi ťažké. Niekedy dokonca veľmi malé rozhodnutia môžu zmeniť veľké veci. Niektorí ľudia sa preto zameriavajú aj na drobnosti. Výber trička – čo ak sa niekomu zapáčite práve na základe toho, že ho zaujme nápis na ňom ? Čo ak si spravíte dnes kávu a zavonia šéfovi, ktorý vás požiada o jednu navyše a vy s ním vylepšíte vzťah a následkom toho dosiahnete ďalší úspech ? Každá drobnosť, ktorú vykonávame môže mať fatálne následky na 10 rokov do budúcnosti, a v niektorých prípadoch by sa vážne dalo hovoriť aj o tom, že zmeníme svet tým, že si dnes kúpime tie solené chipsy 😅 .

Čo však robiť v prípade, že nás čaká takto dôležité rozhodovanie ? Na čo by sme sa mali zamerať pri našich pokusoch o odhad budúcich udalostí ? Zatiaľ čo konečná odpoveď zatiaľ neexistuje, aspoň kým nevymyslíme cestovanie časom, môžeme sa pokúsiť napísať si jednotlivé klady a zápory rozhodnutia. Vyberieme si papier, rozdelíme ho na časti podľa toho, z koľkých možností vyberáme. Následne sa zameriame na plusy aj mínusy jednotlivých rozhodnutí. Môžeme sa sami seba spýtať .. Dokážem existovať s týmito mínusmi aj o 10 rokov ? Je šanca, že sa tieto mínusy v budúcnosti zmenia ? A popri tom sa môžeme začať zamýšľať aj nad našou predstavou existencie. Koľko hodín denne chceme pracovať, koľko dní ? (Veď nejaký ten pokus so 4-dňovým pracovným týždňom tam na Slovensku už beží, len škoda, že sa nezamerali na to, že má byť, ako aj v pôvodnom koncepte zo zahraničia, tiež nezmenený počet pracovných hodín 😅).

Príprava na rozhodovanie

Na takéto rozhodnutia sa podobnou metódou môžeme pripravovať aj vopred. Ak máme v hlave predstavu o našom živote, o našom majetku, rodine, kamarátoch a ostatných, pre nás podstatných veciach, môžeme sa rozhodovať rýchlejšie a nepremeškať tak naše príležitosti, ktoré majú tendenciu priletieť rovnakou rýchlosťou ako aj odletieť. Konať treba rýchlo a preto si môžeme pripraviť určitú simuláciu toho, čo od života chceme, a na základe toho si vypracovať určitý zoznam bodov, ktoré by táto predstava mala spĺňať. V prípade, že ste absolventi, je tiež dobre sa obrátiť na zapraxovanejšie osoby, ktoré vám pomôžu s tým, ktoré vaše predstavy sú realistické aspoň na začiatok. Potom samozrejme je cesta otvorená a vaša cieľová rovinka môže byť úplne podľa vašich predstáv. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko je možné ✌ a keď by nám to ten život už aj nedoprial, aspoň sme to skúsili. Môžeme sa taktiež zamerať na jednotlivé pod úlohy, ktoré treba splniť k tomu, aby sme dosiahli naše väčšie ciele ? Chcem mať veľký dom, v ktorom budem môcť chovať 15 psov a tancovať v noci na ušiach lebo sused nebude vidieť do výšky izby, v ktorej budem ? Aj to sa dá splniť, ale najprv potrebujeme peniaze. Ako získame peniaze a čo sme pre ne ochotný robiť ? Tu už sa dostávame do pod úloh, vidíme, že možno práve čas, v ktorom získame náš veľký dom, bude záležať od ochoty niečo robiť, sme ochotný robiť niečo naviac ? Ak nie sme, chceme a potrebujeme vlastne ten dom ? Je dobré vopred zistiť, či niečo vlastne naozaj chceme už predtým, ako pre to začneme trpieť. Ak chceme veľký dom, skúsme nájsť nejakého kamaráta, ktorý už tento dom má a vyskúšajme si tam ľahnúť na gauč, na chvíľu sa cítiť ako doma a zistiť, či to je to, čo chceme. Načo sa pachtiť celý život a zahodiť svoj drahocenný čas na dom, keď vlastne zistíme, že najviac dôležitá pre nás bola sloboda.

Nákupy vs Sloboda

Materializmus niekedy môže byť pekne zákerná záležitosť, a my si len kupujeme a kupujeme množstvo vecí, ktoré vlastne nakoniec ani veľmi nepoužívame alebo ich nepotrebujeme. Ja osobne mám zavedené pravidlo 1€/1h. Ak si kúpim niečo v hodnote 200€ očakávam, že to budem používať aspoň 200 hodín a bude mi to prinášať radosť. Ak to budem používať 100h poviem si okej .. nákup ďalšieho predmetu z tejto kategórie nabudúce zvážim a možno nebudem potrebovať tak drahú vec. Samozrejme, toto sa nedá aplikovať na všetko. Tabletky na tlak asi budem potrebovať, aj keď ich konzumujem len 10s. (pozor mohli by sme merať v čase pôsobenia 😅). Každopádne, niekedy je dobré zastaviť sa a zvážiť, či vec po ktorej túžim a má nejakú hodnotu, naozaj potrebujem.

Rozhodovanie je riziko, ktoré si však môžeme dovoliť podstúpiť

Čo ak spravím zlé rozhodnutie ? V mladom veku máme možnosti otvorené a netreba sa báť robiť aj zložitejšie rozhodnutia. Pamätajte na to, že ovplyvňujeme svoju budúcnosť, na ktorú sa jedného dňa budeme pozerať už nevládne z postele, ak sa medzi časom neudeje niečo, čo nám naše výhľady na „veľký“ dôchodok rozhodí. No myslím, že pokiaľ sa aspoň pokúsime splniť si všetky veci, ktoré nás napadnú, budeme oveľa spokojnejší so svojim životom. Kto je spokojnejší so svojim životom, prináša radosť aj okoliu, a tak neváhajte a dbajte o svoje predstavy o budúcnosti a taktiež každé svoje rozhodnutie, hoc väčšie alebo menšie.

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *