Iste to mnohí poznáte, prídete z práce alebo školy, zasadnete za váš stroj, ktorý na vás už čaká v kúte a vydáte sa na plavbu internetom (ako by povedali naši predkovia, „surfovať“). Otvorený Facebook je už asi štandardom, aj keď u mladých už možno upadajúcim ? Okrem množstva reklám a nevyžiadaného obsahu, ktorý so sebou nesie výhoda prístupu zdarma, však narazíme na týchto sociálnych sieťach na problém iný.
Tlačidlo Like 👍
Tlačidlo Like by mohlo rozprávať svoj príbeh samo o sebe. Dostáva každý deň pekne zabrať. Niekedy ním chceme vyjadriť to, že sa nám niečo páči, niekedy naň klikáme preto, aby sme niekomu ukázali, že nám na ňom záleží, no a niekedy ho použijeme na to, aby sme podporili názor, ktorý sa nám zdá racionálny. V neďalekej minulosti sa internetom pohybovala informácia o tom, že by toto tlačidlo malo zmiznúť. Like sa však nedal, a ostal prítomný na sieťach od výmyslu sveta, či už v podobe srdiečok, palcov, hviezdičiek atď.
Čo nám však takéto tlačidlo prináša ? Potešenie … samozrejme 😅 okrem iného. Môžeme s ním niekoho dostať do oblakov slávy, alebo tiež niekoho nechať na pospas osudu jeho depresiám. Ako by vyzeral svet bez tohto tlačidla ? Vlastne na túto tému už existuje mnoho zaujímavých videí a článkov, v podstate sa stačí pozrieť cez plece na roky za nami, teda aspoň my „starší“ (dúfam že nás už neklasifikujú ako Boomerov, to by fakt zabolelo 😅).
Vojnový priestor 🏴☠️
V minulosti sme si pod týmto pojmom mohli vybaviť priestor, v ktorom prebieha bojová výmena „názorov“ v podobe fyzickej šarvátky. Takéto šarvátky boli väčšie aj menšie, vlastne som si neuvedomil, že trvajú do dnes, a niektoré naozaj nie sú pekné. Čo však väčšinou majú tieto boje spoločné ? Spoločenstvo jedincov, ktorí sa postavili za nejaký názor útočiac alebo sa brániac. Jedná sa teda o skupinu, ktorá sa zjednocuje. Musí sa zväčša jednať o väčšiu skupinu ľudí, veď .. predstavme si ako by Jarko došiel k hranici Uhorska a vyhlásil im vojenský stav … asi by mu to veľmi nevyšlo, respektíve to, čo by prvé Poliakov zaujímalo, by bolo, či za sebou vôbec má nejakú skupinu ľudí, ktorí by ho podporili a či sa jedná o nejaké nebezpečenstvo.
Čo však majú spoločné vojenský priestor a tlačidlo Like ? no … keď sa nad tým zamyslíme, vlastne niekedy celkom dosť.
👍+🏴☠️=💕
Na sociálnych sieťach môžeme niekedy pozorovať niekoľkohodinové, niekedy aj ročné súboje komentujúcich ľudí, ktorí hľadajú každú škárku v názore ostatných, aby mohli získať svoje Like-s a stať sa vodcom smečky. Účely sú rôzne, niekto chce prihodiť reálne zaujímavý názor, nad ktorým aj stojí za to sa zamyslieť a investovať do neho čas, môže to zmeniť náš pohľad na svet. Niekedy sa ľudia zapoja s vtipným kontextom, aby pobavili a zaujali tak verejnosť, žiaľ v niektorých prípadoch sa jedná len o komentáre, ktoré naháňajú like za každú cenu. Človek za počítačom vlastne v konečnom dôsledku ani neuvažuje, že na druhej strane je tiež nejaký živý človek, ktorý má nejaké pocity.
Čo je však zaujímavé, takto to beží už roky a vlastne si na to celé ľudstvo zvyká, fungujeme takto každý deň, Otázka znie, dokedy to takto pôjde ďalej ? Už teraz vznikajú na sociálnych sieťach rôzne skupiny ľudí, ktorí organizujú aj reálne aktivity. Neprenesie sa takýto konflikt na koniec po rokoch, keď už nás prestane baviť klepanie do ergonomických klávesníc, aj do reality ? To asi ukáže len čas.
V čom je možno ale sociálna sieť horšia ?
Ak si predstavíme bojisko v minulosti, každý mal svoju príslušnú vlajku, svoj vlastný názor a stranu ku ktorej patril 🐱👤 .
Dnes však na sociálnej sieti pod jedným príspevkom nájdeme tisícky rôznych strán, ktoré bojujú medzi sebou, vlastne niekedy ani nevediac s kým, prečo, načo a s akým očakávaným výsledkom. Jednoducho a proste, všetci proti všetkým. Potom, keď sa stretneme na ulici, nemôžeme sa pozrieť ani navzájom do očí, a prečo ? Lebo na veku od medu, čo si pani kúpila, nebola nalepená včielka, susedovi nevyšlo parkovanie o polnoci, tak to netrafil presne, kapustné slimáky to zobrali ráno útokom cez plot k susedovi a nekvalitné pletivo tejto udalosti nedokázalo zabrániť.
Zamyslime sa, je potrebné vyjadrovať svoj názor na všetko a vždy ? Na záver komentár z Facebooku na zamyslenie