Film Oppenheimer ste videli? Ak nie, bolo by to fajn si to pozrieť, pretože je to, hm aké slovo použiť? Silné. Námet, dej, dikcia scén, herecké obsadenie a soundtrack, všetko spolu krásne hrá. Krátko o Oppiem tu:

Avšak počas sledovania tohto skvostu od Christophera Nolana sa do éteru dostala otázka, či je postava, ktorú stvárnil Robert Downey Jr. – Lewis Strauss a výrobca legendárnych džínsov Levi Strauss rodina?  Naozaj veľmi dobrá poznámka. Bolo by to možné, pretože obaja majú rovnaké priezvisko. A obaja sa veľkými písmenami zapísali do americkej histórie. Ale je to naozaj tak? Sú niečo viac ako menovci?

Lewis Strauss

Bol rodený Američan. Obaja rodičia boli židovskí emigranti z Nemecka a Rakúska, ktorí v 30.rokoch 19. storočia odišli a usídlili vo Virgínii. Lewis sa narodil v roku 1896. Od detstva chcel študovať fyziku, ale miesto vysnívanej vysokej školy musel mladý Lewis najskôr pomôcť rodinnému biznisu. Tri roky cestoval po Spojených štátoch a ponúkal rodinné výrobky, aby pomohol rodine, ale tiež aby si našetril na školu.

Vstup do politiky

Ale nanešťastie, ani to nevyšlo, pretože USA sa zapojili do Prvej svetovej vojny a Lewis Strauss prijal neplatené miesto v ako súkromný tajomník Herberta Hoovera, vtedajšieho šéfa amerického úradu pre potraviny. Aj po skončení vojny pracoval pre Hoovera, avšak už v roku 1919 vstúpil do investičnej banky, desať rokov na to, sa stal plnohodnotným partnerom. V roku 1925 vstúpil do zálohy námorníctva s hodnosťou nadporučíka. Do aktívnej námorníckej služby vstúpil v roku 1941 a vďaka svojím nápadom sa postaral o lepšie fungujúce americké námorníctvo. O 4 roky neskôr (!) bol povýšený na hodnosť kontraadmirála.

Komisia pre atómovú energiu a spory s Oppenheimerom

V roku 1946 bola založená Komisia pre atómovú energiu a Strauss bol jej členom. Presadil program na monitorovanie atmosféry, vďaka čomu sa Amerika dozvedela o teste sovietskej atómovej bomby. Strauss razil myšlienku, že Amerika musí vyvinúť svoju bombu oveľa silnejšiu ako majú v ZSSR, ideálne vodíkovú. Do hry sa dostáva Oppenheimer, pretože ten bol v tom čase vedúcim všeobecného poradného orgánu pre Komisiu a hlavne bol odporcom vývoja vodíkovej bomby. Strauss mal konflikty s Oppenheimerom ešte pred schválením programu vodíkovej bomby. Upodozrieval ho, že má kontakty so Sovietmi a určite je ich špión a, že raz so všetkými informáciami utečie naspäť do Sovietskeho zväzu.

Predseda Komisie

V roku 1953 menoval prezident Dwight D. Eisenhower Straussa za osobitného asistenta pre otázky atómovej energie a neskôr bol Lewis požiadaný, aby sa stal predsedom Komisie. Strauss súhlasil, ale iba pod podmienkou, že Oppenheimer bude úplne odstavený od právomocí v Komisii. Aj napriek neodškriepiteľnej zásluhe Oppenheimera na úspešnom teste vodíkovej bomby v roku 1952 mal Strauss dojem, že „Oppie“ úmyselne zdržuje proces. A keď sa konečne stal vedúcim Komisie v roku 1953 nariadil jeho sledovanie. Ako tento proces dopadol vieme z filmu – Oppenheimer bol označený za bezpečnostné riziko. Strauss však tiež nedopadol najlepšie. Chcel sa stať členom Vlády, ale neprijali ho, Senát ho odmietol všetkými hlasmi.

Levi Strauss

Narodil sa v roku 1829 ako Löb Strauß v Bavorskom meste Buttenheim. Ako 18 ročný emigroval do USA, konkrétne do mesta New York, za bratmi, ktorí už rozbehli biznis s drogistickým tovarom. Mladý Levi pracoval pre bratov ako podomový predajca s kanvicami, šijacími strojmi a prikrývkami. Počas Kalifornskej zlatej horúčky sa rozhodli založiť v San Franciscu novú pobočku a Levi bol vybratý ako zástupca. Písal sa rok 1853. Spoločnosť pod novým menom Levi Strauss & Co.  sa snažila vo veľkej konkurencii uspieť a svojou troškou zlepšiť prácu zlatokopov. Levi sa za 20 rokov budovania svojej značky stal uznávaný biznismen ale aj miestny filantrop.

Modré džínsy

V roku 1870 krajčír Jacob Davis začal vyrábať ťažké bavlnené pracovné nohavice s nitmi v rohoch vreciek, aby boli odolnejšie. Rýchlo sa stali populárne, hlavne kvôli odolnosti a Davis nemal prostriedky ani priestor tak rýchlo plniť požiadavky zákazníkov. V roku 1872 prišiel za Levim s návrhom na partnerstvo. V roku 1873 získali patent. V ten istý rok nosili ich nohavice, alebo kombinézy do pása/ monterky ako sa v tom čase nazývali tisíce obyvateľov San Francisca.  Deň „narodenia modrých džínsov“ je 20. máj 1873, pretože aj keď bol denim ako materiál na výrobu nohavíc známy dlho, až po pridaní nitov sa stali populárne.

Problém bol, že platnosť patentu je len na 20 rokov. Bolo viac ako dôležité vymyslieť  ako veľmi rýchlo spotrebiteľom povedať, že práve tieto výroky od tejto spoločnosti sú kvalitné a dobré. Spoločnosť prišla vyobrazením dvoch koní, pričom každý ťahá jedny džínsy do opačných smerov a nedarí sa im ich roztrhnúť.  Toto riešenie bolo efektné a efektívne, pretože aj keď veľa ľudí v tom čase nebolo gramotných a vzdelaných, džínsy, ktoré nemôžu pretrhnúť ani kone si zapamätal každý.  V roku 1886 bolo teda Two Horse logo zaregistrované a odvtedy sa nášivka nachádza na každých jedných džínsach.  Zaujímavosťou je, že spoločnosť  sa Two Horse brand nazývala až do roku 1928, kedy prijala dnes známe meno Levi´s.

Odpoveď na otázku z úvodu znie, NIE. LEWIS STRAUSS a LEVI STRAUSS nie sú príbuzní.

  • Lewis sa narodil nemecko- rakúskym emigrantom AŽ na území USA. Levis sa narodil na území nemeckého Bavorska a do USA emigroval ako 18 ročný.
  • Obaja sa pohybovali v rozdielnych spektrách, Lewis bol politik – Levi obchodník.
  • Kým Levi bol najznámejší na konci 19. storočia, Lewis si vydupal cestičku až v polovici 20. storočia.

zdroje: britannica, levistrauss, nuclearmuseum

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *