Ako po predošlé roky, aj tento krát sa odohral festival ranného stredoveku Utgard. Narozdiel od minulého roku nám vyšlo krásne slnečné ba priam spaľujúce horúce počasie vďaka ktorému sme si mohli naplno užiť zábavu. Chvíľami nás síce pokropilo ale to ani nestojí za reč. Veľmi zaujímavo bolo vyriešené chladenie návštevníkov areálu Archeoparku Partizánska Lupča, kde nás deti ohadzovali vodou pri vstupe alebo vzadu v kempe pre bojovníkov. Nečakal som to a bolo to príjemne schladzujúce.

Ako som aj čakal bolo sa pred akciou treba natrieť, keď si spomeniem na môj prvý ročník 2019 kedy som prvý krát navštívil tento festivál s kamarátom Radom tak ma tak spieklo že ma všetko bolelo ešte veľmi dlho a z predpovede bolo jasné že v sobotu to bude presne ten istý prípad.

Natretý a pripravený, plne vyzbrojený (okrem hotovosti) sme sa vybrali na festival pomocou autobusu, ktorý nás vyviezol až na vršok skoro k archeoparku, stačilo pár krokov a boli sme na mieste. Privítala nás super hudba a my sme hneď chytali tú správnu náladu. Tento rok sme šli v zostave sestra a kamarát Martin, ktorý je taktiež autorom článkov na tomto webe.

Nechali sme sa tak nejak unášať programom, pozreli sme si čo nás zaujímalo a vybiehali sme si von z areálu po pitie. Tento rok vstup stál 10€ čo je myslím o trochu viac ako minulý rok ale dá sa to úplne chápať. Neváhal som a tasil som peňaženku 😅

Chvíľu sme sledovali aktívnu skupinu na pódiu no náš príchod o 13:00 hodine viedol akurát k pauze. My sme sa tak vydali preskúmať stánky a čo by sme v nich zaujímavého mohli nájsť. Bolo tu kopec atrakcií a predajcov, ktorý mali dobroty a taktiež výzbroj pre bojovníkov, za síce drsné ceny pre bežného občana ale keď sa zamyslím nad tým koľko na tom musia pracovať je to vlastne lacné a je to rýchly spôsob ako môžete prísť k nejakému tomu kovovému a či koženému kúsku.

Po krátkej analýze toho čo sa dá kúpiť v stánkoch sme sa vybrali pozrieť si nejaké tie boje, klasika utgardu a hlavný program. Bavilo nás to tak ako vždy. Boj jeden na jedného, boj skupín a aj veľký boj všetkých bojovníkov. Došlo tu aj k nejakému tomu vylučovaniu a ako správny inšpektor som sa vydal do zákulisia zistiť čo sa stalo. Išlo o to že niekto na niekoho skočil zo zadu a on ho odstrčil, ak som správne pochopil a vďaka tomu bola diskvalifikovaná celá skupina čo bola škoda. Ale my sme do pravidiel ako návštevníci zas tak moc nevideli. Zavítali sme aj do veľkej siene v ktorej sa dalo parádne schladiť, boli tam prednášky z histórie, a ľudia sa tam učili hrať predchodcu hry šach.

Následne sme sa vybehli najesť von z areálu, Martin mi nechcel dať svoje jedlo aj keď som hovoril že nie som hladný predtým ako ho šiel kúpiť. Nakoniec sa ale podelil. Môžete sa ale pozrieť ako sa tváril pri tom keď som mu oznámil že by som si aj niečo dal 😅

My precious food !

Po jedle sme ešte zavítali do veľkej siene, kde som si vyskúšal tie parádne kreslá, ktoré tam mali vyrezané z dreva. Človek sa tam cíti ako dáky jarl 😅

Po vystúpení skupín sa blížil už večer a my sme zvažovali možnosti cesty domov, keďže autobusy už po 19:40 neputujú z partizánskej lupče rozhodli sme sa pre taxík. Ale toto rozhodnutie bolo zatiaľ asi najviac správne čo sa Utgardu týka, ešte nikdy som nebol na večernej vatre a až tento rok som videl aká veľká chyba to vždy bola. Atmosféra bola večer priam neuveriteľná, oheň hrial, perfektné tóny hudby a tancujúci ľudia okolo vatry sú nezabudnuteľný zážitok.

Netreba zabudnúť dodať že Martin sa na tejto akcií obohatil o nový roh na pitie piva a iných pochutín, keďže mal mať o 2 dni narodeniny tak sme mu niečo museli zohnať. Ešte raz prajeme všetko najlepšie.

úprava (3.7) Rád by som ešte do článku doplnil že ako aj môžete vidieť na videu nižšie tak skupiny boli naozaj pestré a zaujímavé a mňa celkom dostala skupina ktorá hrala historické piesne ktoré neboli práve najslušnejšie, bolo to asi prvý krát čo som mal možnosť počuť niečo také čo sa kedysi hralo a aj ma to patrične pobavilo, čo môžete počuť na videu 😅 skupina JAR taktiež vždy poteší, mám ju rád a preto som aj narušoval nahrávku svojimi pokusmi o spev. Rád by som ešte taktiež dodal že sme chvíľu strávili mimo areálu v oblasti kde boli lukostrelecké ciele. Jedna žena v dobovom oblečení k ním prišla s dvoma deťmi a učila ich strieľať a musím uznať že v tom momente som sa naozaj zasníval do minulosti a toho ako asi sa kedysi učili deti takýmto zručnostiam spolu s rodičmi ktorí sa im takto venovali. Utgard je jedinečný zážitok v ktorom sa môžete ponoriť do minulosti a nadýchnuť sa čerstvého vzduchu podobne ako tomu bolo kedysi.

Nakoniec sem pridávam video v ktorom je tak nejako všetko sumarizované a snažili sme sa zachytiť tú správnu atmosféru utgardu.

Video z celého sobotňajšieho dňa
Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *