Herná séria Battlefield sa so mnou ťahá už dlhšiu dobu. Dávno pradávno keď ešte internety neboli samozrejmosť sa ku mne na CD dostala prvá hra Battlefield 1942 ktorá mala fakt ikonickú hrateľnosť a taktiež hudbu. Človek to len pustil a sledoval intro pretože už to bolo samo o sebe unikátne a zaujímavé, k tomu klasická tematicka skladba a život bol gombička.

Prečo ma Battlefield baví ?

Battlefield je hra v ktorej sa človek môže voľne pripojiť zahrať si a kedykoľvek sa zas odpojiť. Keďže hrajú proti sebe strany o počtoch 32 hráčov dokopy 64 (po novom 128) tak nieste zas tak potrebný pre to aby sa úspešne dohralo kolo. Odmeny si môžete vybrať aj keď odídete a vás nahradí nový hráč ktorý práve čaká na hru. Je to teda taká casual záležitosť, ktorá vás nenúti sedieť pri tom keď chce ona ale môžete si svoj čas spravovať sami a kedykoľvek stlačiť ALT + F4. Zároveň je však veľmi odmeňujúca a keď správne pomáhate svojmu tímu môže sa stať že naozaj to či tam ste rozhodne o tom ako celý zápas dopadne.

Battlefield 1942 (2002)

Starý battlefield som hrával vo veku odhadnem 9-11 rokov. Jasné asi to je trochu pochybné a na zamyslenie ale mňa hra zaujala svojim podaním. Možnosť riadiť vozidlá bojovať o body na bojovom poli podľa svojich vlastných pravidiel ? Nič vás nenútilo hru hrať ako to niekto chcel bola to plocha na ktorej ste si mohli robiť čo chcete. Najviac ma bavili lietadlá aj keď som ich nevedel riadiť pohľad na bojisko z hora bol niečo unikátne, myslím že sa jednalo o jednu z prvých hier ktorá vám ponúkala naozaj široký pohľad. Buď ste mohli bojovať ako pechota, letectvo, vo vozidlách alebo na lodiach. V 1942 dokonca bolo možné bojovať aj priamo z veľkých námorných lodí pomocou kanónov a protivzdušnej obrany. Mohli ste sa z lode prepraviť člnom na súš a pokračovať v boji tam. Tento zážitok mi ostal zakorenený dlhodobo. A spomienky na túto hru sú naozaj pozitívne.

Battlefield 2 (2005)

Internet stále nebol dostupný a bol som odkázaný na to používať CD a hrať proti počítačom ovládaným protihráčom tak ako aj v predošlej hre. Tu sme sa však z konfliktu v 2 svetovej vojne posunuli do moderného bojiska. Hra vyšla v roku 2005 a ponúkala zaujímavé nové možnosti pohybu po bojisko pomocou zlaňovania teda aspoň ak si to dobre pamätám 😅 protihráči boli akčnejší a mapy viac zamerané na mestá a boj na blízko. V tejto hre som nestrávil tak veľa času ako v 1942 ale bavila ma taktiež. Hlavne jazda jeepom cez bojisko keďže bol sakra rýchly mohli ste nim proste jazdiť zo strany na stranu a zaútočiť zo zálohy.

Battlefield 2142 (2006)

Nebol až taký populárny a ja som bol stále bez internetu, hra sa mi do rúk dostala len v podobe demo verzie v ktorej som si na krátky časový úsek mohol vyskúšať jazdu v mechoch. Musím ale uznať že mne prišla veľmi zaujímavá a je veľká škoda že toto obdobie ma už minulo. Ako môžete vidieť v EA mali veľmi radi roky XX42 ktoré sa stali pre hry Battlefield ikonické.

Battlefield Heroes (2009)

Pravdepodobne najviac humorne pojatá hra v sérií. Jednalo sa o online skúsenosť v ktorej ste si mohli vytvoriť svojho vojaka a prispôsobovať ho. Nejednalo sa však o klasickú hru Battlefield ale o hru zdarma čisto online a len s pár mapami a zbraňami. Mohli ste tu nájsť napríklad veci ako 2 vojaci na krídlach lietadla namiesto guľometov, a rôzne ďalšie vtipné veci. Hra moc neuspela ale je to veľká škoda, v dnešnej dobe by sa konceptu darilo viac vtedy to ešte komunita neprijala tak dobre. Jednalo sa totižto o štýl hry ako sú dnes apex legends alebo overwatch ktoré sú sice zdarma ale kozmetické predmety si dokupujete za reálne peniaze. Toto bola moja prvá hra v ktorej som si vyskúšal multiplayer a nahral som v nej dobrých niekoľko desiatok hodín.

 Battlefield Play4Free (2011)

Táto hra bola taktiež zdarma ako už aj názov napovedá ale od heroes sa velmi líšila. V podstate sa malo jednať o rovnaký koncept doplácania za kozmetické predmety a zbrane avšak s grafikou viac podobnou reálnym pôvodným battlefield hrám. Bojovalo sa v modernom prostredí. Ja som si hru na chvíľu vyskúšal ale ničím ma nedokázala zaujať na toľko aby som sa jej venoval viac ako niekoľko minút.

Battlefield 3 (2011)

Táto hra sa už dostala do mojej aktívnej pozornosti. Ponúkala ako kampaň tak aj kvalitný multiplayer. Hoc som sa do hry dostal až neskôr od vydania snáď 1 rok tak tam stále bolo množstvo hráčov avšak zároveň veľké množstvo už aktívnych rozšírení ktoré bolo potrebné dokupovať. Neskôr som však zistil že sa až tak už v dobe keď som ich začal kupovať nehrávali a bolo to skôr taká mala bonusová ozdoba ktorú si človek zahrá raz za čas keď je aktívny server s týmito mapami. Hra obsahovala custom servery ako aj oficiálne teda ľudia si aj sami spravovali pravidlá a to kto môže hrať. Hra mala trochu problémy so spôsobom akým sa spúšťala. Pre to aby ste si battlefield 3 mohli zahrať bolo potrebné nainštalovať službu punkbuster ktorá slúžila ako ochrana proti cheatingu a môj internet s ňou mal z nejakého dôvodu dosť veľké problémy. Často som teda dostal kick alebo dokonca aj ban len tak pre ping alebo preto Že punk buster hlasil nejaké podozrivé chovanie. Veľa ľudí s tým malo problémy ale vtedy sa to moc neriešilo hlavne že hra bola zábavná a hrali sme ju stovky hodín. Keďže sa hra spúšťala z prehliadača bolo vždy potrebné hru vypnúť uvolniť pamäť v prehliadači si zvoliť nový server alebo mod a pripojiť sa na nový server čo trvalo nejakú dobu. Avšak ak ste chceli mohli ste ostať na serveri na ktorí ste sa pripojili akokoľvek dlho ste chceli. Hra načítala novú mapu a mohli ste pokračovať v hre. Neviem prečo ale mám taktiež pocit že v tejto dobe sa mapy hrali dlhšie ale môže to byť spôsobené skôr tým že hráči ešte neboli tak zručný. Pamätám si že som začal hrávať Battlefield 3 pred vianocami kúpil som si hru v akcií za 5€ a bavila ma tak moc že som skoro zabudol na to že majú byť vianoce. Myslím že toto bolo zároveň spolu s ďalším battlefieldom zlatým obdobím hernej série.

Battlefield 4 (2013)

Ďalšia hra vyšla nie dlho po pôvodnej hre túto už som začal hrávať pri vydaní. Najväčší problém s ktorým som však po väčšinu trvania jej obdobia mal bol výkon môjho PC ktorý naozaj nebol dostatočný. Väčšinu hodín čo som odohral som strávil v 80% resolution scale na full HD a to s najnižšími nastaveniami kvality. Hlavné bolo aby mi hra šla plynule a ja som sa tak nezasekával na tom že mám nedostatočnú snímkovú frekvenciu aby som mohol konkurovať ostatným protihráčom. Hra bola ešte zábavnejšou verziou pôvodnej hry a mala nové aj pôvodné mapy ktoré boli vylepšené. Pamätám si púštnu mapu na ktorej človek strávil hodiny v rôznych vozidlách a v tankoch. Bola to zábava. Hra sa rozširovala o dodatky a musím povedať že v tejto hre sa adaptovali lepšie než v Battlefield 3, viac sa hrávali boli lepšie spracované menej máp ale lepšej kvality a pridávali taktiež nové herné módy.

Battlefield Hardline (2015)

Tak tu môj počítač zažil už naozaj krach. Stále rovnaký HW s ktorým som hrával ešte battlefield 3 naozaj už dýchal z posledného. A ja som si túto hru teda veľmi neužil. Sám to považujem za dosť veľkú škodu pretože hoc na hru padlo veľa kritiky mala zaujímavé módy. Hra už nebola zameraná na vojakov ale na políciu a teroristou podobne ako counter strike. Hralo sa však klasicky battlefieldovsky conquest mód na zaberanie častí mapy. Alebo aj heist kde bolo treba zabrániť vykrádaniu banky a podobne. Bol tu aj zaujímavý mód v ktorom ste šoférovali auto a museli ste s ním unikať pred nepriateľom zatiaľ čo on sa ho snažil zastaviť. Myslím že hru som hral na ešte menšom resolution scale ale nebolo to ideálne vzhľadom na to že snímková frekvencia bola biedna a nebolo ani nič vidno.

Battlefield 1 (2016)

Táto hra nám priniesla zaujímavý ako príbehový tak aj režim pre viac hráčov.  Je zameraná na 1 svetovú vojnu a ukazuje ju v drsnom temnom svetle tak ako to aj bolo. Pri boji cítite že zbrane boli ešte vo vývoji a boj je pomalší. Hra mala rôzne zaujímavé módy ako napríklad odoslanie správy pomocou holubov kde ste mali 3 správy ktoré bolo potrebné odoslať a raz za čas sa na mape objavila klietka s holubom ktorú ste museli ukoristiť a následne sa dobre zašiť a v krytí vašich spoluhráčov sa pokúsiť zapísať správu a holuba vypustiť aby s ňou odletel. Problém býval však v tom že holub sa dal zostreliť a keď niekto presne vedel kde ste moc dobre to väčšinou nedopadlo. Tento mód tak vyžadoval veľa premýšľania kam sa umiestniť, kde napísať správu a kedy vypustiť holuba skôr než prídete o život. Hra mala ikonické zbrane a pomenené veľa vecí ako aj chovanie vašej postavy v prípade že bola pod paľbou. Pod stresom ste nevedeli trafiť tak efektívne a zbraň sa vám viac pohybovala.

Battlefield V (2018)

Battlefield 5 nás vrátil na bojisko 2 svetovej vojny ale tento krát z iných pohľadov na častiach máp kde sme ešte v predošlých hrách neboli. Graficky sa hra veľmi posunula a musím povedať že bolo radosť ju hrať. Túto hru som si už zahral našťastie na novej grafickej karte spolu s RTX funkcionalitou ale keďže strašne znižovala snímkovú frekvenciu v online hraní sa to veľmi nehodilo a vypol som to čo je trochu škoda. Hra posunula grafický vizuál ďalej hlavne čo sa týkalo mestských máp kde odrazy s RTX boli naozaj úchvatné. Autori hry mysleli fakt na veľa detailov a mohli sme tu vidieť že pri pohybe v snehu sa vytvárali cestičky, sneh padal zo striech domov a budovy sa dali veľmi deštruovať. V neposlednom rade sa dali aj budovať opevnenia čo ma veľmi bavilo. Boli za to aj body, len Škoda že ich nejaký ten tank vedel zas veľmi rýchlo odstrániť ale o to zábavnejšie to bolo 👍👍

Battlefield 2042 (2021)

Ťažko sa mi verí že uplynulo už toľko času od vydania tejto hry. Veľmi som sa na ňu tešil ako na pokračovanie úžasnej predošlej hry, ktorá sľubovala že posunie sériu zas ďalej a to už len tým že sa prvý krát zahráme vo vyššom počte 128 hráčov v jednom čase na väčších bojiskách. Čo k tomu dodať ? S hrou boli od začiatku veľké problémy, odkladalo sa jej vydanie a prišla beta verzia v ktorej sme si mohli zadarmo zahrať. A boli sme veľmi nemilo prekvapený. Čakali sme že pred vydaním hra prejde veľkou opravou ale to sa nestalo a EA vydalo svoj najväčší paskvil aký sa im kedy podaril. Hra nemala ani len mapu, mapu mal aj battlefield 1942. Šla hrozne a nemala skoro žiadny obsah, len 1 hlavný herný mód conquest na 128 hráčov. A tak som hru opustil a chvíľu sa jej nevenoval prešiel som dočasne ku call of duty ktoré však je dosť biedna náhrada battlefieldu vzhľadom na to Že je to skôr arkádová záležitosť ktorá nesleduje nejaký realizmus. Počas 3 sezóny som sa rozhodol že sa vyskúšam k hre vrátiť a hra už bola ako tak v hrateľnom stave natoľko že ma dokázala udržať a ja som sa tak k Battlefieldu opäť vrátil. Opravili mapu, pridali tabuľku so score (aj keď to trvalo 4 mesiace neviem čo na tom tak dlho robili). V ďalších sezónach konečne popracovali aj na tom ako myška reaguje na pohyb. Áno bol rozhodený aj tak základný faktor ako je ovládanie postavy ktorý bol fakt nepoužiteľný. Ospravedlnenie pre autorov je len v tom že zrejme vybudovali nový engine a začali z ničoho a zahodili to čo roky budovali predtým aby mohli pridať nové funkcie s väčším počtom hráčov. Hra však mala byť vydaná asi až o 2 roky neskôr aby to neodradilo veľa hráčov. Teraz však už je hra v poriadku a my si tak ešte môžeme užiť dojazd. Uvidíme dokedy. Snáď nás ďalšia hra už nesklame tak ako battlefield 2042 pri uvedení.

To by bolo k článku asi všetko, máte radi battlefield ? Hrali ste ho niekedy ?

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *