Lákalo vás niekedy zahrať si na elektrickej gitare ale bránil vám v tom pocit že to pravdepodobne bude vyžadovať veľa štúdia teórie alebo youtube videí ktoré ako poznáme vedia odbiť každého gitaristu do pár týždňov ? Hneď ako prídete na to že tam ukazujú niečo zložité, že vaša obľúbená pieseň nie je práve med lízať a tak ďalej.

Pred nejakou dobou som sa trochu venoval hre na akustickú gitaru, čmajzol som sestre takú tú menšiu ¾ ktorú jej kúpili raz na narodeniny. A skúšal som si na nej hrať. Je to španielka takže z nej až tak nebolia prsty a tak ma to aj celkom bavilo naučil som sa nejaké tie základné akordy poznáte to C,D,E,G 😅 tak ako dosť skupín som začal aj ja práve týmito a musím uznať že toto je asi bod zlomu pri ktorom sa väčšina zasekne, pretože je veľmi ťažko odhadnúť kam vlastne by sa mal človek z tohto bodu odraziť. Keď sa aj odrazí tak rýchlo príde do slepej uličky z ktorej sa zas vráti. Skúsite si zahrať rôzne piesne s týmito akordami zistíte že vás to až tak nebaví a gitaru odložíte bokom.

Neskôr som dostal od starkej aj veľkú jumbo gitaru zo záložne, bolo jej treba vymeniť struny čo sa mi podarilo s pomocou sestry. Spolu sme vymenili struny a chcel som pokračovať v hraní, zistil som však že také tie kovové a nie nylonové struny ako boli na španielke už nie sú práve pohodlné. Dlho ma to teda neudržalo aj keď zvuk na tejto gitare sa mi veľmi páčil. Gitara teda leží na skrini u starkých a zrejme tam aj ostane.

Keď som sa sťahoval nezobral som si so sebou svoj obľúbený nástroj klávesy na ktoré zvyknem hrávať vo voľnom čase a po pár mesiacoch mi začali nejako chýbať. V byte miesto nebolo tak som rozmýšľal aká by bola dobrá alternatíva ktorá by nezaberala veľa miesta. A zamyslel som sa nad tým že existuje hra ktorá učí hre na gitaru. A tá sa volá rocksmith. Tak som vlastne veľmi ani neváhal len som chvíľu zvažoval najlacnejšiu gitaru z muzikeru aby niečo bolo ale sestra ma nahovorila že by to asi bol dáky šunt tak si mám radšej kúpiť už keď tak niečo lepšie. Pozrel som teda nejakú takú gitaru ktorá by sa mi vizuálne páčila. V rukách mi teda skončila Jackson dinky JS11. Ktorá má fakt krásnu farbu a nesprevádza ju problém ktorý som si naštudoval na youtube že býva pre začiatočníkov taká nejaká pasca a to je váha hrdla/krku ? gitary. Tu je váha parádna tak som asi aj celkom rád možno by to pri tej lacnej nebola zas taká výhra.

Keď gitara prišla zapojil som a chvíľu som musel bojovať s tým ako to vlastne všetko zapojiť tak aby to fungovalo. Mal som sice zvukovú kartu do ktorej sa gitara pichnúť dá ale zistil som že stará hra Rocksmith 2014 remaster nepodporuje od základu takéto rozhranie a nestačilo teda pustiť hru a začať mydliť. Hru som pustil ale zvuk z gitary neputoval do hry. V FL studio som videl že gitara funguje v poriadku a tak som musel hľadať na internete návody a dopracoval som sa k RS mods repozitáru na githube ktorý ponúka možnosť rozšíriť základnú hru o módy a aj funkcionality medzi ktorými bola aj podpora pre zvukové karty ktoré následne simuluje ako originálny kábel od hry ktorý sa pripája do USB.

Všetko som teda nastavil, zvuk začal prúdiť do hry a mňa hra veľmi chytila. Hra vám v podstate ukazuje „taby“ ktoré len hráte a postupne podľa toho ako sa vám darí a podľa toho ako si hru nastavíte sa vám zvyšuje náročnosť a pribúdajú notičky. V základnej hre je dostupné len pár piesní, a musim s poľutovaním dodať že v dobe písania tohto článku sa už hra ani nedá kúpiť. Bola delistovaná zo steamu na PC a taktiež z konzol v novembri roku 2023. Piesne sa však stále dajú kupovať a funguje to tak že buď si kupujete zvýhodnené balíky piesní podľa kapely alebo samostatné piesne ktoré vychádzajú nelacno na 3,99€ za jednu skladbu. Je preto treba si dobre vyberať čo sa vám páči inak na to vedia padnúť veľké peniaze. Ja som si spravil zoznam a podľa toho nakúpil tak aby som bol s hrou spokojný. Čo sa týka piesni tak tie taktiež z obchodu postupne miznú a existuje stránka https://turuntururun.com/reminders/rocksmith-delisting na ktorej si môžete pozrieť ktoré piesne odídu ako ďalšie. Kto teda má rocksmith 2014 kúpený vie si ešte dokupovať skladby pokiaľ nezmiznú. Nikto nevie či budú miznúť v poradí tak ako je určené (teda 10 rokov po nákupe licencie od autora skladieb ubisoftom) alebo príde deň keď nás zaskočia a bude so všetkými amen. Niekedy sa skladby dali kupovať aj vo veľmi dobrých zľavách to však už v momentálnej dobe neplatí.

Čo sa hry týka je fakt veľmi návyková, to že vám hra sama stupňuje náročnosť a prispôsobuje počet nôt podľa toho ako sa vám darí vás vie donekonečna motivovať k tomu aby ste pokračovali. Hra má mód score attack ktorý vás už aj vypíska ako v talente keď nezvládate zahrať pieseň na určitý stupeň. Stupne sú 4, easy ktorý zvládne začiatočník s praxou do 5-10 hodín. Medium ktorý už vyžaduje rýchlu schopnosť čítania zápisu nôt a hard ktorý vás už preskúša s tým že hráte tak ako bol mienený originál piesne. Master potom schová všetky notičky a skúša vás či si vlastne niečo pamätáte tento odpúšťa asi najviac chýb ale nie je ľahké ho zvládnuť. Hra ponúka aj rôzne mini hry ktoré sú pre veľa hráčov rocksmithu asi najhodnotnejšia vec na celej hre. Pomocou nich si trénujete rýchle triafanie správnej struny, rýchle hranie akordov alebo ohýbanie strún.

Hre by som však vytkol že jej detekcia nôt nie je veľmi presná pri rocksmithe si netreba predstaviť že zapojíte gitaru a budete hrať a naozaj vás ohodnotí 100% presne. Analýza toho či hráte správnu notu prebieha podľa zvuku zo senzoru vašej gitary takže záleží na jeho kvalite aby to pobral správne a ani to nemusí situáciu zachrániť stačí keď struny zachytíte rukávom alebo obtriete dlaňou a je to v háji zelenom. Veľa krát vás vytočí hlavne v mode score attack že vás vypískajú aj keď počujete že zvuk znie správne a zahrali ste to správne len hre sa to nepodarilo rozlúštiť a potrestá vás za to. Je to veľká škoda pretože práve score attack ma celkom baví.

Praktickosť hry je samostatná kategória. Keby mám zhodnotiť rocksmith jedná sa o hru ktorá vás pritlačí do kúta a vy budete sami chcieť hrať a budete sa na hru na gitare tešiť. Problém však je že vás taktiež naučí čítať dosť špecifické značenie nôt z ktorého sa dosť ťažko prechádza na klasické taby. Je totiž opačné a podľa mňa oveľa lepšie ako taby praktickejšie logickejšie aj keď mnohý by nesúhlasili. Keď hru vypnete taktiež si nepamätáte veľa z toho čo ste vlastne hrali. Hra vám všetko ukazuje a vy keď ju vypnete zabudnete ako sa daná skladba hrá neni to teda vôbec dobrý spôsob na memorovanie. Jasné zapamätáme si nejaký riff alebo malú časť skladby keď ju mydlíme dokola ale nemohol by som povedať že teraz ovládam akúkoľvek zo skladieb ktoré som si zahral v hre. Na to je proste treba sadnúť si ku klasickým tabom a hrať si pomaly a pamätať si jednotlivé časti nie na čas nie na rýchlosť a tempo ale proste zahrať si to počuť to a pamätať si. Hra teda nie je veľmi praktická čo sa týka pamätania si nôt a skladieb.

Existuje ešte nová verzia hry od Ubisoftu, ktorá sa nazýva Rocksmith+. Jej nevýhodou aj výhodou je to že sa za ňu platí mesačný poplatok pre nás nie veľmi prívetivý 15€/m. Sú tam nejaké tie akčné ponuky keď si kúpite polročné predplatné ale stále je to príliš veľa. Ubisoft pracuje na tom aby sa táto hra zapĺňala skladbami a v poslednej dobe na to veľmi tlačí keďže hra je na trhu už snáď 2 roky a stále obsahuje len veľmi málo známych skladieb. Ubisoft stavil proste na to že použijú autorov ktorý za licencovanie svojej hudby nechcú nič alebo menšie sumy a že ľudia hru budú hrať preto lebo sa chcú učiť na gitare. Fakt ale je že najlepšie lákadlo starého rocksmithu bola možnosť zahrať si ikonické piesne napríklad od iron maiden, linkin park, aerosmith a podobne. Kto chce hrať niečo čo ani nepozná a vlastne sa mu to ani nepáči. Ubisoft však na to už postupne prichádza a prisľúbili nové známe skladby a začali spoluprácu s warner bros ktorá im zariadi licencie na hudbu bez toho aby sa museli veľmi trápiť oni sami s tým aby si takéto niečo dohodli. Dodám že rocksmith+ neobsahuje mnohé funkcie pôvodnej staršej hry ako sú spomínané mini hry ktoré učia techniku hry na gitaru, multiplayer (nemôžete si zahrať s druhým spoluhráčom, v staršej hre to šlo) a ďalšie. Má však oveľa lepšiu detekciu hraných nôt a vás tak teda nebude veľmi často iritovať že hra vás kritizuje za niečo čo ste nespôsobili. Rocksmith+ taktiež umožňuje už natívnu priamu podporu zvukových kariet a vy tak teda nebudete musieť riešiť nejaké módovanie a nastavovanie. Stačí pichnúť gitaru klasickým káblom do zvukovej karty a môžete hrať. V prípade problémov existuje reddit forum na ktorom vám poradia ako veci nastaviť tak aby fungovali správne.

Struny sa sem tam aj potrhajú 😅

Ja som si dokúpil originálny kábel od Ubisoftu, ktorý mi prišiel v poloroztrhnutej krabičke z Česka a asi by som to zhodnotil že je to fajn ale rozdiel v kvalite detekcie veľmi nebadám asi je to tak podobné. Len som si chcel byť istý že to funguje tak ako to autor zamýšľal.

Ak by ste teda chceli hrať na gitare aj vy a chýba vám nejaká motivácia odporúčam vyskúšať rockmisth aby ste získali úvodnú motiváciu a potom následne prebrať už s nadobudnutou znalosťou taby alebo návody pre piesne ktoré máte najradšej.

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *